ENGLISH

صفحه اصلی
پروژه ها
اخبار
خدمات
شرکتهای اقماری
بیمه توانا پارسیان
درباره ما

 

صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت
 

 سیستمهای توليد همزمان انرژي الکتريکي و انرژي حرارتي CHP

از چندين دهه پيش (قبل از 1900)، توليد همزمان انرژي حرارتي  و انرژي الکتريکي، به عنوان روشي عادي براي توليد انرژي در بارهايي خاص پذيرفته شده بود. اين بارهاي بزرگ صنعتي، مثل پالايشگاه ها، صنايع کاغذ سازي و صنايع پتروشيمي، مطابق وضعيت ويژه مصرف برق و حرارت در آنها، استفاده از سيستم هاي CHP را مقرون به صرفه کرده بودند. از 1900 تا 1970 روند استفاده از سيستم هاي CHP، بدليل مسائل اقتصادي مبتلا به بازار انرژي، رو به نزول بود.

در اواخر 1970، کمپاني هاي بزرگ تامين و فروش سوخت، جهت يافتن راهکارهاي مختلف برای به دست آوردن بازاری دائمی به تکاپو افتادند. در زمان حاضر سعی می شود، بالاترین راندمان با کمترین مصرف سوخت تامین شود. لذا در همین راستا، شرکت توانا با توجه به اینکه کشور ایران از نظر سوختهای فسیلی غنی می باشد، از رشد سیستمهای توليد همزمان انرژي الکتريکي و انرژي حرارتي CHP  پشتیبانی می کند.

 تـعـریــف:

بسياري از مصارف انرژي هاي تجديد پذير و غير پذير، جهت توليد الکتريسيته و حرارت است. انسان از ديرباز با سوزاندن چوب، حرارت توليد مي کرد. با گذشت زمان، او از سوخت هاي فسيلي توانست، برق توليد کند. با پيش رفت تکنولوژي و احساس خطر نسبت به هزينه و آلايندگي سوخت هاي فسيلي، به انرژي هاي تجديد پذير رو آورد. انسان دريافته بود که از فرآيند توليد برق مي توان جهت استحصال هدفمند انرژي حرارتي استفاده کرد.

 

 

تجربه توليد همزمان شکل هاي متفاوت انرژي، از قبيل توليد همزمان انرژي الکتريکي و انرژي حرارتي ، يا توليد همزمان انرژي الکتريکي و انرژي حرارتي و سرما، يا توليد همزمان انرژي حرارتي و انرژي الکتريکي و انرژي مکانيکي، نتيجه همين يافته ارزشمند بود.

 

اين تکنولوژي ها در سيستم هاي توليد همزمان صورت هاي مختلف انرژي جهت مصرف کنندگان صنعتي، و در نيروگاه ها به صورت استفاده از سيکل هاي ترکيبي، خود را نشان داد.

 

استفاده از سيستم هاي CHP، در ابتدا براي مصارف کوچک و خانگي، به دليل بازده کم اين سيستم ها، به هيچ وجه به صرفه نبود. اولين بارهايي که براي تامين آنها از سيستم هاي CHP استفاده شد، نوعا بارهاي صنعتي و با مصرف بالا بودند.

 

به دليل نزديکي و فاصله بسيار کم مکاني بين توليد و مصرف، در اين قبيل سيستم ها، به آنها سيستم هاي قدرت کوچک، مي گويند. مسايل مبتلابه اين سيستم ها مسلما با مسايل مطرح در ساير سيستم هاي قدرت، متفاوت است.

 

 نيروگاههاي توليد همزمان را مي‌توان به پنج دستة كلي تقسيم نمود.

 

  • بازيافت حرارت از توربين هاي گازي (Gas turbine heat recovery)

يك سيستم ساده و كم هزينه توليد همزمان برق و حرارت ميتواند با تركيب يك توربين گاز و يك بويلر بازيافت حرارت ايجاد شود. گازهاي داغ خروجي از توربين گاز از يك بويلر بازيافت حرارت عبور مي‌كنند و بخار مورد نياز فرآيند يا گرمايش مورد نياز را تأمين مي‌كند. در اين نوع نيروگاهها، هواي داغ خروجي از توربين گاز از بويلر بازيافت حرارت عبور كرده و حرارت خود را به سيال حامل (آب) منتقل مي‌كند.

  • بازيافت از موتورهاي رفت و برگشتي (Reciprocating Engines)

اين روش نيز مشابه به روش توليد همزمان در نيروگاههاي گازي است با اين تفاوت كه بجاي توربين گاز از موتورهاي درونسوز رفت و برگشتي استفاده ميشود. در نيروگاههايي كه از موتورهاي رفت و برگشتي استفاده مي‌كنند، حرارت مي‌تواند از روغن موتور يا آب خنك كن موتورها از حرارت گازهاي خروجي از اگزوز بازيافت شود.

 

  •  بازيافت از توربينهاي زيركش دار (Extraction condensing)

توليد حرارت به روش توليد همزمان مي‌تواند در نيروگاههاي مجهز به توربين بخار زير كشدار (Extraction Condensing) انجام شود. به اين طريق كه مقداري از بخار قبل از رسيدن به آخرين مرحله توربين از آن خارج شود. گرمايش متمركز مي‌تواند با استفاده از بخار استخراج شده از توربين يا براي مصارف صنعتي مورد استفاده قرار داد.

  • بازيافت از توربينهاي پس فشاري (Back Pressure)

در ايـن نـيـروگـاهـهـا، برق و حرارت در يك توربين بخار توليد ميشود. يكي ديگر از اجزاي اصلي نيروگاههاي Back - pressure بويلر است كه مي‌تواند براي سوزاندن سوختهاي جامد، مايع يا گازي شكل طراحي شود.

 

  • بازيافت از سيكل تركيبي (Combined Cycle)

استفاده از نيروگاههاي سيكل تركيبي كه شامل يكي يا چند توربين گاز به انضمام بويلرهاي بازيافت حرارت و توربين بخار هستند نيز متداول شده‌اند. يك نيروگاه سيكل تركيبي شامل يك يا چند توربين گازي و توربين بخار است. بسته به نوع توربين بخار، نيروگاه مي‌تواند معمولي يا توليد همزمان باشد.

 

 کاربردها:

کاربردهاي سيستم هاي CHP، طبق محدوده قدرت آنها معين مي شود. CHP با اندازه توان الکتريکي توليد شده در حدود چند مگاوات، در بخش صنعت، CHP با اندازه توان الکتريکي توليد شده در حدود کمتر از مگاوات، در بخش تجاري، و CHP با اندازه توان الکتريکي توليد شده با اندازه کوچکتر، در بخش خانگي است.

کاربرد سيستم هاي CHP، از دسته سيستم هاي Mini Scale، با پيش رفت تکنولوژي و نگه داشتن بازده آنها در سطح قابل قبول، ميسر شده است.

 

کاربرد حرارت توليدي از سيستم هاي CHP، همچون ساير کاربردهاي حرارت،در دو دسته کلي زير، طبقه بندي مي شوند:

 

  • گرمايش ناحيه يا بخشي خاص.

  • استفاده در صنعت جهت فرآيندها.

 

مورد اول، معمولا هنگامي رخ مي دهد که خروجي حرارت،

آب داغ با دماي حدود 80 تا 150 درجه سانتي گراد، توليد مي کند.

 مورد دوم، هنگامي رخ مي دهد که خروجي حرارت، بخار يا

 گازهاي فوق گرم است.

 

 

 

 

مصرف ديگر سيستم هاي CHP، اتصال بارهاي مکانيکي کوچک به محور ژنراتور است.  اين نوع بهره برداري، براي راه اندازي کمپرسورهاي چيلر، يخچال هاي صنعتي، يا هواي فشرده استفاده مي شود.

 

به طور کلی می توان از سیستمهای CHP برای ساختمانهای مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال بیمارستانها، هتلها، وزارتها، گلخانه ها، کارخانه های شیمیایی/صنعتی، فاسیلیتیهای اقتصادی، دانشگاه ها، باشگاه های ورزشی، استخرهای شنا و غیره.

 

 

مزايا توربينهاي گازي احتراقي :

1-  راندمان بالا و هزينه پايين

2-   توانايي توليد دماي بالا

3-   مشتري هاي زياد در بازار برق

4-   نسبت توان به وزن بالا

5-   در دسترس بودن وقابل اطمينان بودن

    6-   رنج بهره برداري وسيع از توان خروجي

مزاياي توربينهاي كوچك عبارتند از :

1-  قطعات گردنده كم، سايز كوچك  و وزن كم

2-   راه اندازي ساده و سريع و داراي مشخصات هماهنگ با بار

3-   راندمان بالا در استفاده دوگانه گرمايي- الكتريكي و دوره هاي تعمير بلند مدت

4-  مواد زايد خروجي كم و استفاده مجدد سوخت مصرف نشده

مزايای سلولهای سوختی:

1- راندمان الكتريكي بالا

2- نبود قسمتهاي متحرك در حين كاركرد سلول سوختي- به غير از پمپها و دمنده هاي سلول سوختي- كه باعث كاهش آلودگي صوتي و محيطي مي گردد.

3- نبود احتراق در سلولهاي سوختي باعث كاهش قابل ملاحظه مواد زايد خروجي و ماهيت سازگاري با طبيعت را به سلول سوختي داده است.

   4- با توجه به راندمان بالاي سلول سوختي درحالت الكتروگرمايي روز به روز سلولهاي سوختي كوچكتري با مقياس تجاري و قيمت مناسب ساخته مي شود.

مزايای توربینهای بادی:

1-  انرژي توليد شده از توربين بادي مي تواند ارزان شود

     2-   هزينه توليد انرژي پائين

3-  توربين بادي هيچ ماده زايد خروجي نداشته و هيچ سوختي هم نياز ندارد.

4-   استفاده بهينه از زمين: زمين مورد استفاده آن مي تواند براي كشاورزي يا غذا دادن به حيوانات مورد استفاده قرار گيرد.

مزايای شبكه هاي فتوولتائيك:

1-  جهت نقاط دور دست كاربرد قراواني دارد

2-   نياز به تعمير آنها خيلي كم است

3-   طبيعت دوست هستند

 

Send mail to info@tavanaco.com with questions or comments about this web site.
Copyright 2006 Toseiye Eghtesadi Nik Asar Company (TAVANA)
Last modified: 04/21/10