ENGLISH

صفحه اصلی
پروژه ها
اخبار
خدمات
شرکتهای اقماری
بیمه توانا پارسیان
درباره ما

 

ارائه خدمات بیمه ای

تحویل پروژه توانا (2) به مالکین

تحویل اسناد پروژه توانا (1) به مالکین

پروژه مسکونی توانا (3)

 

 

صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت

  یک شنبه  4 مهر 1389

انبوه‌سازان: رشد 20 درصدي قيمت مسكن مردود است

 انبوه‌سازان درباره ماجراي تغييرات اخير در مسير قيمت مسكن كه باعث انتشار سه گزارش متفاوت اما رسمي از سوي سه نهاد مرجع درباره ميزان اين تغيير نرخ رشد قيمت- شد، اعلام موضع كردند با اين مضمون كه فروش واحدهاي مسكوني در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل كمي بهبود يافته اما قيمت فروش در بهترين حالت، حداكثر 10 درصد افزايش يافته است.
رييس انجمن انبوه‌سازان تهران در اين باره به دنياي‌اقتصاد گفت: سال گذشته حدود 30 هزار واحد مسكوني نوساز در بازار رسوب شد اما از ابتداي سال تاكنون بين 20 تا 30 درصد اين واحدها فروش رفته است.
ايرج رهبر درباره ميزان رشد قيمت مسكن نيز تصريح كرد: آنطور كه انبوه‌سازان از ارزش معاملات واحدهاي ساخته‌شده مي‌گويند به هيچ وجه قيمت‌ها در حد 20 درصد كه مركز آمار مدعي آن است، افزايش نيافته و اين رشد در همان حد 7 درصدي است كه وزارت مسكن آن را تخمين زده است.
رضايت سازنده‌ها از بازار معاملات مسكن به نحوه فروش آنها نيز مربوط مي‌شود. در اوايل سال گذشته به دنبال ركود شديد معاملات ملكي، برخي انبوه‌سازان به فروش چكي و مدت‌دار واحدهاي ساخته‌شده رو آوردند اما در حال حاضر روند معاملات به حالت فروش نقدي برگشته است.
اين در حالي است كه توليدكنندگان مسكن عنوان مي‌كنند اگر رشد قيمت مسكن به اندازه بيش از 10 درصد اتفاق افتاده بود، سرعت معاملات نيز بايد بيش از اين افزايش پيدا مي‌كرد.
رييس انجمن انبوه‌سازان تهران در اين باره به دنياي‌اقتصاد گفت: رسوب واحد مسكوني در شهري همچون تهران كه تقاضاي انباشته در آن وجود دارد، بي‌معني است و فقط در دوره‌هايي اين رسوب رخ مي‌دهد كه توان خريد وجود نداشته يا اينكه ركود حاكم باشد. رهبر تصريح كرد: بازار مسكن در حال حاضر نسبتا مساعد است و پيش‌بيني مي‌شود همه آنچه كه طي دو سال اخير ساخته‌ شده ظرف ماه‌هاي آتي فروش رود.
به گزارش دنياي‌اقتصاد، مركز آمار ايران اخيرا اعلام كرد متوسط قيمت مسكن در تهران در بهار امسال 20 درصد افزايش پيدا كرده است. يك روز بعد از آن سامانه رهگيري معاملات مسكن در وزارت بازرگاني از خنثي‌شدن اين رشد در دو ماه اول تابستان خبر داد و چند روز بعد از آن وزارت مسكن گزارشي منتشر كرد كه در آن از رشد طبيعي قيمت مسكن در حد 7 درصد طي سه ماه اول سال جاري خبر داده شده بود.
هم‌اكنون گزارش چهارم از سوي سازنده‌ها كه نوسان قيمت معاملات را براساس فروش واحدهايشان تحليل مي‌كنند، در اختيار دنياي‌اقتصاد قرار گرفته است.
انبوه‌سازان فعال در تهران که به اقتضای شغلشان مستقیم نوسانات قیمت مسکن را رصد مي‌کنند، براین باور هستند که اگر بنابر آمارهایی که مرکز آمار اعلام کرده است قیمت مسکن رشد پیدا مي‌کرد بازار مسکن نیز رونق مي‌گرفت. این در شرایطی است که با توجه به اینکه رونق چندانی در فصل بهار امسال رخ نداده، مي‌توان نتیجه گرفت که قیمت ملک رشد 20 درصدی نداشته است.
برخی از انبوه‌سازان البته میانگین قیمتی را که از سوی وزارت مسکن عنوان شده است را تا حدودی پایین تر از واقعیت قيمت‌ها ارزیابی مي‌کنند و براین باور هستندکه رقم واقعی رشد در فصل بهار سال جاری در حدود 10 درصد است.
نه حرف این نه حرف آن
حسن محتشم، عضو هیات‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور به دنیای‌اقتصاد گفت: واقعیت بازار مسکن حد متوسط میانگینی است که وزارت مسکن و بانک مرکزی اعلام کرده است؛ به طوری که به عنوان یک سازنده مسکن اعتقاد دارم که این بازار در بهار امسال نسبت به بهار سال قبل 10 درصد رشد داشته است.
به گفته وی، با توجه به مطرح شدن بحث تحریم در جامعه و آثار روانی آن رکود در بازار مسکن تعمیق شد؛ به طوری که رشد قيمت‌ها در فصل بهار متوقف شد.
حق با مرکز آمار است؟
اما فرید فرین‌نیا، سازنده لوکس ساز که بیشتر در محدوده سعادت‌آباد اقدام به تولید مسکن مي‌کند، به دنیای‌اقتصاد گفت: در بهار سال گذشته در محدوده سعادت‌آباد آپارتمان لوکس را مترمربعی 2 میلیون و 500 هزار تومان مي‌فروختم. این در حالی است که در سال‌جاری در همین محدوده مترمربعی 3 میلیون تومان آپارتمان لوکس معامله کرده ام که با در نظر گرفتن این افزایش قیمت به نظر مي‌رسد که آمارهای مرکز آمار ایران مبنی بر افزایش 20 درصدی تا حد زیادی صحت دارد.
وی اذعان داشت: وضعیت فروش واحدهای مسکونی در حال حاضر تا حدود 40 درصد رشد داشته است. این در حالی است که عمده این فروش‌ها در قالب نقد بوده است؛ در حالی که سال گذشته عمده واحدهای فروش رفته در قالب چک بوده است.
دفاع از آمار وزارت مسکن
همچنین مهدی اکبری، عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران به دنیای‌اقتصاد گفت: نوسان قیمت در بهار سال جاری بیش از هرچیز به آمار وزارت مسکن نزدیک است و به نظر مي‌رسد که تحرک قيمت‌ها حدودا 7 درصد بوده است.
این تولیدکننده مسکن با اشاره به رکود معاملات مسکن اذعان داشت: بهار سال جاری وضعیت اسف‌باری از جهت معاملات مسکن بوده است؛ به طوری که در این فصل حتی یک واحد نفروخته‌ام. این در شرایطی است که در تابستان امسال اوضاع فروش بهتر شده است.
به اعتقاد اکبری، غالب معاملاتی که صورت گرفته است به صورت نقد بوده است و گرایش انبوه سازان به معاملات چکی کاهش پیدا کرده است.
بازار مسکن گرم شده است
از ديگر سو مهندس داود آقانژاد، عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران به دنیای‌اقتصاد گفت: عنوان کردن افزایش 20 درصدی قیمت مسکن در بهار امسال عدد اغراق شده‌ای است؛ اما به نظر مي‌رسد آماری که وزارت مسکن اعلام کرده است عدد قشنگی است؛ چرا که کاملا واقع گرایانه و براساس اتفاقات جاری بازار مسکن است.
وی عنوان کرد: افزایش میانگین قیمت بازار مسکن در بهار سال جاری به دلیل گرم شدن این بازار است و به هیچ وجه به معنای صعود قيمت‌ها نیست و همین مساله باعث رونق معاملات مسکن شد.
این سازنده مسکن تاکید کرد: سال گذشته قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز در سعادت‌آباد 2 میلیون و 300 هزار تومان بود این در حالی است که این رقم در حال حاضر به مترمربعی 2 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است.
به گفته وی نحوه فروش ملک در بازار معاملات مسکن بسته به شرایط معاملات در قالب چک یا نقدی صورت مي‌گیرد، اما رکود مي‌تواند در افزایش معاملات چکی نقش داشته باشد.
افزایش موردی نباید ملاک باشد
علاوه بر این، میرمهدی حسینی، عضو انجمن فناوری‌هاي نوین ساختمانی نیز با اشاره به اینکه نوسانات قیمت مسکن در بهار سال‌جاری در حدود 10 درصد بوده است به دنیای‌اقتصاد گفت: شاید به طور موردی قیمت ملک در قسمت‌های شمالی شهر به دلیل شرایط خاص ملک با افزایش 20 یا حتی 30 درصدی مواجه بوده است، اما به هیچ وجه این موارد نمی‌تواند به عنوان معیار قضاوت رفتار قیمت در بازار مسکن کل تهران باشد.
وی افزود: هر ساله همزمان با آغاز سال جدید بازار مسکن با یک رونق نسبی همراه است و براین اساس در بهار سال‌جاری نیز قيمت‌ها تا حدودی افزایش پیدا کرده، اما این رقم حدودا 10 درصد بوده است.
حسینی گفت: افزایش 10 درصدی قيمت‌ها انگیزه‌ای شده است که انبوه‌سازان واحدهای خود را برای فروش در معرض عرضه قرار دهند و حتی آنهایی که به احتکار مسکن روی آورده بودند در فصل بهار کمی تغییر رویه دادند، اما بنا به دلایل نامشخصی رونق مسکن در همان فصل بهار متوقف شد و فعلا سایه رکود دوباره به بازار مسکن برگشته است.
حسینی خاطرنشان كرد: سال گذشته به دلیل رکود مسکن، انبوه‌سازان ناگزیر از فروش واحدهای خود به هر شیوه بودند که فروش واحد به شیوه چک از جمله معمول‌ترین این روش‌ها بود، این در حالی است که امسال این شیوه از فروش تعدیل شده است و عمده معاملات به شیوه نقدی صورت مي‌گیرد.
باران بهاری رونق در بازار مسکن
در اين زمينه محمد برقعی رضوی، عضو انجمن انبوه‌سازان تهران به دنیای‌اقتصاد گفت: اگر قیمت مسکن آن‌طور که مرکزآمار ایران اعلام کرده است در بهار امسال رشد کرده بود بدون شک شاهد رونق مسکن به شکل مطلوبی بودیم.
این در حالی است که حداکثر رشد قیمتی که برای بازار مسکن در فصل بهار در قیاس با مدت مشابه در سال قبل مي‌توان تخمین زد حدود 10 درصد است.
وی اذعان کرد: بازار مسکن در بهار سال‌جاری رفتار خوشایندی درپیش گرفت، چراکه افزایش قيمت‌ها باعث رونق نسبی در این بازار شد و انبوه‌سازان با تصور اینکه تحرک در بازار مسکن ادامه‌دار است به امر عرضه و فروش واحدهای خود پرداختند، این در شرایطی است که رونق بازار مسکن در فصل بهار همچون باران بهاری سپری شد و دوباره ابرهای رکود در این بازار سایه افکندند.
برقعی رضوی اذعان داشت: تعمیق رکود در تابستان سال جاری باعث شد که افزایش قيمت‌ها دراین بازار مسیر تنزل در پیش گیرد که این سراشیبی قيمت‌ها در شرایط حاضر به مرحله تثبیت رسیده است.
این سازنده مسکن وضعیت فر وش واحدهای خود را درفصل بهار مطلوب ارزیابی کرد.
قيمت‌ها به هیج وجه تغییر نکرده است
در همین حال علیرضا سبزی کاری، عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران اعتقاد دارد که اساسا در بهار سال جاری افزایش قیمت به هیچ وجه صورت نگرفته است.
وی افزود: به عنوان مثال واحدهایی که در منطقه مجیدیه شمالی در بهار سال جاری به بازار عرضه کرده‌ام متر مربعی 2 میلیون تومان بوده است که این رقم دقیقا با سال گذشته یکسان است. در همین حال واحدهایی هم که در منطقه كامرانيه مترمربعی 3 میلیون و 500 هزار تومان به بازار عرضه کرده‌ام با قيمت‌های بهار سال قبل یکسان است.
وی وضعیت فروش تولیدات خود را در بهار سال جاری در قیاس با مدت مشابه در سال گذشته بسیار نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: اگرچه در سال جاری رکود معاملات تعمیق شده است، اما این مساله باعث نشده که فروش‌های انبوه‌سازان در قالب چک صورت بگیرد.
هیچ افزایشی احساس نکرده‌ام همچنین فرشید احدی، عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز براین باور است که به عنوان یک سازنده مسکن به هیچ وجه شاهد نوسان قیمت مسکن در فصل بهار نبوده است.
وی اذعان داشت: با توجه به رکودی که در بازار مسکن حاکم است اذعان به افزایش قیمت مسکن در فصل بهار جای تامل دارد چرا که تجربه ثابت کرده افزایش 20 درصدی قیمت مسکن در زمان رکود مسکن مولفه اثرگذاری برای رونق مسکن است.
احدی تاکید کرد: برخلاف تبلیغاتی که راجع به رونق معاملات مسکن عنوان مي‌شود در این زمینه هیچ اتفاقی رخ نداده است و فروش موردی یک یا دو واحد به هیچ وجه نشان از رونق بازار مسکن ندارد.
وی خاطرنشان كرد: در شرایط فعلی با توجه به رکودی که در معاملات مسکن وجود دارد عرضه ملک در قالب معاملات چکی به صرفه نیست، اما در خصوص شیوه پیش‌فروش مسکن این فرآیند حاکم است؛ چرا که با توجه به مدت زمان دوره معامله مسکن به نظر مي‌رسد که استفاده از معاملات چکی به صرفه تر است.

توصيه‌هاي قلي خسروي به مركز آمار
رييس اتحاديه مشاوران املاك درباره انتشار اطلاعات اخير آماري در خصوص اجاره‌بهاي مسكن و برخي نماگرهايي كه در اين باره از سوي مركز آمار ارائه شده، گفت: مرکز آمار با ارائه این اطلاعات موجب تشنج بازار مسکن مي‌شود در حالی که سامانه اطلاعات مدیریت
معاملات املاک و مستغلات کشور افزایش قیمتی را نشان نمی‌دهد.
مصطفي قلي خسروي به خبرگزاري‌مهر گفت: آمار و اطلاعات بايد بر اساس واقعيت‌ها اعلام شود. وي افزود: در خرداد ماه قیمت اجاره بها کمی افزایش داشت و برخی از فروشندگان هم با ارائه برخی اخبار نادرست از آینده بازار پس از هدفمندی یارانه‌ها باعث افزایش قیمت‌ها می‌شوند.
ريیس اتحادیه کشوری صنف مشاوران املاک با بیان اینکه وقتی مردم توان خرید خانه را ندارند به اجبار باید مستاجر شوند، افزود: افزایش اجاره بهای مسکن ناشی از قیمت‌های بالا در خرید و فروش مسکن است.
ريیس اتحادیه کشوری صنف مشاوران املاک همچنين با بیان اینکه مهلت ثبت‌نام مشاوران املاک در سامانه اینترنتی عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده تا پایان مهرماه است، گفت: افرادی که در این مدت ثبت‌نام نکنند باید جریمه سنگینی را بپردازند.
 

 

Send mail to info@tavanaco.com with questions or comments about this web site.
Copyright 2006 Toseiye Eghtesadi Nik Asar Company (TAVANA)
Last modified: 09/27/10